Türkiye'nin Sesi Medya

CHP’li Özel, Bakan Hulusi Akar’a tazminat ödeyecek

CHP’li Özel, Bakan Hulusi Akar’a tazminat ödeyecek
03 Aralık 2020 - 2:56

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, 15 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.


Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın avukatları Samet Can Olgaç ve Cihat Haykır ile davalı CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in avukatı Hüseyin Can Güner katıldı.

‘Özel’in söylediği sözler hukuki olarka saldırı niteliğinde’

Akar’ın avukatlarından Olgaç, Özel’in bir televizyon kanalında söylediği sözlerin cezai olarak suç, hukuki olarak da saldırı niteliğinde olduğunu anlattı. Özel’in TBMM’de de çarpıtılmış ve doğru olmayan beyanlarda bulunduğunu kaydeden Olgaç, davanın kabulünü istedi.

Özel’in avukatı, davanın reddini talep etti

Özel’in avukatı Güner ise mahkemenin, bildirdikleri delilleri toplamadığını, tanıkların dinlenmediğini öne sürdü. Müvekkilinin televizyondaki beyanlarının ağır ifadeler olmadığını savunan Güner, davanın reddini talep etti.

Hakim Tamer Pamuk, beyanları dinledikten sonra davayı kabul ederek, Özel’in Akar’a 15 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı.

Dava dilekçesinde Akar’ın, 2015-2018 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı yaptığı, emekliliği sonrasında Milli Savunma Bakanı olarak atandığı ve bu görevini halen sürdürdüğü bilgisi yer almıştı.

Özel’in, 19 Kasım 2018’de bir televizyon kanalının ana haber bülteni ile 17 Aralık 2018’de TBMM Genel Kurul çalışması sırasında, Akar hakkında ağır hakaret ve iftira mahiyetinde söylemlerde bulunduğu kaydedilen dilekçede, 500 bin lira manevi tazminatın yanı sıra Özel’in “kınanması” ve bu kararın tirajı en büyük iki gazetede yayımlanması talep edilmişti.