Türkiye'nin Sesi Medya

Fransa’da okul kapattıran korona mutasyonu! B.1.640 kod adlı varyantın Afrika’dan geldiği sanılıyor

Fransa’da okul kapattıran korona mutasyonu! B.1.640 kod adlı varyantın Afrika’dan geldiği sanılıyor
14 Kasım 2021 - 21:06

Fransız gazetesi Le Telegramme, ülkenin Bretonya bölgesindeki bir okulda geçen ay yeni bir varyant tespit edildiğini duyurdu. 24 kişiye bulaşan varyanta B.1.X ya da B.1.640 adı verilirken daha önceki virüslerde olmayan mutasyonların tespit edildiği de açıklandı.

MUTASYON KONTROL ALTINDA FAKAT DİKKATLE TAKİP EDİLİYOR

Bilim insanlarının şu an B.1.640 olarak adlandırdığı varyanttaki başak proteininde daha önce bilinmeyen değişiklikler gözlendiği belirtildi. Okulda vakaların tespit edilmesiyle birlikte okulun yarısının kapandığını aktaran Fransız basını, bu mutasyonun kontrol altında tutulduğunu fakat dikkatle takip edildiğini yazdı.

ETKİSİ HENÜZ BİLİNMİYOR

Aynı varyantın Birleşik Krallık, İsviçre, İskoçya ve İtalya’da da tespit edildiği belirtildi. Bilim insanı Profesör Cyrille Cohen, “Diğer varyantların aksine bu virüsteki başak proteini yani virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan uzantıda bazı eksiklikler var. Fakat bunun virüsü daha mı bulaşıcı yoksa daha az mı bulaşıcı yapacağına dair bir bilgi henüz yok” dedi.

AFRİKA’DAN GELDİĞİNE İNANILIYOR

Bu varyantın Afrika’dan geldiğine inanan bilim insanları, “Eğer aşıyı bütün dünyaya yaymazsak, virüs çoğalacak ve yeni varyantlarla karşımıza çıkacak” dedi. Erdem Aksoy Gündem Editörü Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Macron’dan küstah Türkiye çıkışı: Paralı askerler Libya’dan geri çekilmeli

Haberler.com – Son Dakika Haberleri Haberi Kaydet