Türkiye'nin Sesi Medya

Büyük Ermenistan rüyasına Karabağ darbesi

Büyük Ermenistan rüyasına Karabağ darbesi
11 Kasım 2020 - 2:20

Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferi Ermenistan’ın “Büyük Ermenistan” rüyasına da darbe indirdi. Türkiye’nin doğu bölgesinin bir kısmını da kendi sınırları içine alarak ‘Büyük Ermenistan’ı kurma hayaliyle yaşayan Ermeniler, 28 yıldır işgal altında tuttukları Karabağ’ı da kaybetti.

Osmanlı Devleti’nin yıkılması sonrası “Büyük Ermenistan” rüyaları görmeye başlayan Ermenilerin, 28 yıldır ellerinde tuttukları Karabağ’ı bile kaybetmesiyle hayalleri bir kez daha suya düştü.

Azerbaycan Karabağ’da başlattığı operasyonla Ermenistan’a ağır kayıplar verdirerek diz çöktürdü.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan anlaşmayla yenilgiyi kabul eden Ermenistan, Karabağ’da işgal ettiği yerlerden çekilmeye mecbur kaldı.

Ateşkes antlaşmasıyla 28 yıldır işgal altında tutulan Karabağ toprakları yeniden Azerbaycan’ın kontrolüne geçecek.

“Büyük Ermenistan” rüyası suya düştü

Karabağ hezimeti, Ermenilerin “Büyük Ermenistan” hayaline de darbe vurdu.

Ermeniler tarafından tarihsel ve etnik açıdan Ermeni toprağı olarak görülen ve Ermenistan’ın bugünkü sınırları içine katmak istediği toprakların bir bölümü Türkiye’nin doğu sınırları içinde yer alıyor.

Trabzon’un batısından başlayıp güneye doğru Erzincan, Muş, Bitlis ve Van’ı da içine alan bölgeyi ve Karabağ’ın tamamını kendi toprakları kabul eden Ermeniler, bu haritayı ülkedeki metro duraklarına bile işlemiş durumda.

Bazı Ermeniler bu hayali öylesine benimsemiş ki ülkede gittiğiniz bir restoranın duvarında bile sözde “Büyük Ermenistan” haritasına rastlayabiliyorsunuz.

Tam da bu yüzden Azerbaycan’ın Karabağ zaferi büyük bir önem taşıyor. Ermenistan’ın belki de yüz yıllardır süre gelen bu rüyası, 28 yıl önce işgal ettikleri Karabağ’ı dahi savunamamasıyla adeta kabusa dönüştü.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum