Türkiye'nin Sesi Medya

TBMM’de 4 partiden ABD’nin kararına ilişkin ortak bildiri

TBMM’de 4 partiden ABD’nin kararına ilişkin ortak bildiri
15 Aralık 2020 - 21:24

TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD’nin yaptırım kararına ilişkin ortak bildiri yayımlayarak, “ABD’yi bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye” davet etti.

ABD tarafından alınan yaptırım kararına bir tepki de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geldi.

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grup başkanvekillerinin imzasıyla ortak bir bildiri yayınlandı.

HDP ise bu bildiriye imza atmadı.

‘Kararı reddediyoruz’

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“ABD Yönetimi’nin 14 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye karşı açıkladığı yaptırım kararını reddediyoruz. Türkiye milli güvenliğinin gerektirdiği hiçbir adımı atmaktan çekinmez. Bu konuda tehdit ve yaptırımlar karşısında geri adım atacak bir ülke değildir. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu anlayışıyla milli menfaatlerimiz doğrultusunda adım atarken sadece aziz milletimize hesap veririz.

ABD’nin attığı bu yanlış adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. Karşılıklı saygı temelinde ileri götürülmesi gereken ilişkilerimize de bir fayda sağlamayacağı açıktır. Türkiye, dış politikasında barış ve istikrara katkıda bulunmak için üzerine düşeni yapan bir ülkedir. NATO’nun saygın ve vazgeçilmez müttefikleri arasında yer almaktadır.

‘Vahim yanlıştan geri dönülmeli’

Çıkar gruplarının dar görüşlü ve hasmane ajandalarının Türkiye – ABD ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemelidir. Türkiye’yi dışlayan bir bakış açısının dünya barışına katkı sunması mümkün değildir. Bu tavır, NATO’nun müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu nedenlerle, ABD’yi bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz.”

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum